ALKOHOL - vastab dr Sergei Tiganik, psühhiaater-terapeut

ALKOHOL – vastab dr Sergei Tiganik, psühhiaater-terapeut

1. Millal peaks alkoholiprobleemidega pöörduma arsti poole? Kas selleks on mingid kindlad sümptomid või nähud?

Arsti poole võib alati pöörduda kõigi küsimustega. Eelkõige aga siis, kui oled otsustanud võtta vaid ühe pitsi, aga see ei õnnestu. Sellele järgnevad järgmised pitsid. Võiks proovida olla ilma alkoholita 1 päev nädalas, 1 nädal kuus, 1 kuu aastas. See oleks tervisele hea ja näitaks ka seda, et suurt sõltuvust pole. Arsti poole peaks aga kindlasti pöörduma siis, kui tekivad probleemid kehalise ja psüühilise tervisega, suhetega, tööga, politseiga. Haigust määratletakse selle tulemuste järgi inimese elu eri valdkondadele. See võib olla aeglane enesetapuvorm. Võib olla seotud ka teiste häiretega, nt depressiooniga, kus just sellepärast juuakse.

2. Kuidas saavad lähedased inimesed aidata alkoholiprobleemidega inimesel alkoholist vabaneda?

Omaksed hästi aidata ei saa, põhiline on motiveerida lähedast mõistma, et asi on hull, „tõsta põhi ülespoole”, et motiveerida abi järele pöörduma.

3. Mida ei tohi lähedased alkoholist vabaneda püüdva isiku juures kunagi teha?

Moraliseeriv suhtumine, eitamine, et oled nõrk, võta end kätte, ei aita. Ei saa keelata, ei aita ka palumine ega ähvardamine. Parima tulemuse kui hirm ja kontroll on joomise soovi vähenemine. Seda on aga keeruline saavutada. On olemas kaine pea sündroom, mis tähendab, et inimene pole harjunud kaine peaga oma eksisteerimist nautima. Kui inimest ravides paneme piire, eriti raskeid, siis on hea, kui abistada soovijal on ettevalmistus. Toetada võiks sõnadega „ma saan aru, et sa ei saa selleta, sul on seda miskit väga vaja”, mitte öelda, et oled ikka loll, siga jne, et see on mõttetu, et jood. Rõhutama peaks sõnumit „ma hoolin sinust, tahan sind aidata”.

 

4. Paljud inimesed tahavad pohmaka korral järgmisel päeval veidike alkoholi saada, et halvast enesetundest vabaneda. Kuidas sellesse suhtuda?

Halvasti. Võiks olla reegel, et mitte juua näiteks enne kella 18 mitte mingitki alkoholi. Hommikusest peaparandusest võib tekkida järjepidevus ning lõpuks on ikkagi halb ja veel halvem. Ka on olemas päeva ja nädala normide näitajad naistele ja meestele. Võiks teha testi ja punktid kokku lugeda. Pidu tuleb lõpetada ja kui ei saa, siis ongi sõltuvus käes.

5. Paljud emad-isad mõtlevad nii, et parem joogu alkoholi, peaasi, et ei tarbiks narkootikume. Kas neid saab üldse võrrelda?

Mõlemast tekib järjepideva kasutamise järel sõltuvus. Narkootikumidest isegi kiiremini. Sageli noored mõtlevad, et alkohol või narkootikumid on vahend tagasihoidlikkusest ülesaamisel. See on halb lahendus. Mida hiljem mõnuainetega alustada ja mida vähem, seda parem. Proovitakse ikka nii alkoholi kui ka kanepit jm. Samas neist noorukitest tavaliselt „tulevad ka inimesed”. Enamikul ei teki probleemi, vanusega tuleb mõistus pähe ja saavad targemaks. Mõnel on aga oht, et narkootikumide kasutamisest tekib psühhoos (skisofreenia), pidev alkoholi joomise soov ja raskemate narkootikumide tarbimine. Ette ei saa seda ennustada. Seega parem mitte jamada. See, et noored on mõnes mõttes ebanormaalsed, on normaalne.

6. On olemas füüsiline pohmell ja emotsionaalne. Mis aitab neid peletada?

Tuleb teha vahet, kus füüsiline, kus hingeline pool. Abi on sellele vastav. Füüsilise pohmelli puhul on abiks aeg, sümptomaatiline ravi, vedeliku tarbimine, vitamiinid, valuvaigistid, südamevahendid, kõhulahtisuse vastased ained, deliiriumivastane ja krampidevastane haiglaravi. Psüühilise pohmelli puhul aitab aga enda analüüs, heastamine, psühhoteraapia, antidepressandid. Kui läks halvasti, siis palu andeks ja järgmine kord proovi olla targem.

7. Kui oled eelmine päev kõvasti pidu pannud, siis kaua läheb tegelikult aega, et kõik tervisenäitajad jälle normis oleks?

Oleneb annusest ja organismist. Tolerantsus alkoholi tarbimisega ja ajaga teatud piirini tõuseb, siis aga langeb. Klaas veini naudinguga, tunnetades maitset, aroomi, koos hea söögiga – see on söögiisu stimuleeriv komme Euroopas, nagu kohv põhjamaades. Aega, et tervisenäitajad oleksid normis, saab vaadata tabelitest, mõõta alkoholi hingeõhus. Samas tuleb mõelda kaugmõjudele organismis. Tervisenäitajate normaliseerumine on individuaalne. Sõdurid räägivad, et 21 päevaga saavad aru, et pea sai selgeks, ja see on hea tunne.

8. Mis on tegelikult mälukas?

Tegemist on mälukaotamisega alkoholi tarvitamise lõpupooles. Alguses juhuslik, raskema joobega. Kui sõltuvus tugevam, siis sagedamini ja juba ka kergema joobega.

9. Kas ampullist (alkoholi vastu) on abi ning mis see tegelikult on ja kuidas toimib?

Ampull on hirmu meetod, mis sobib paremini inimestele, kes kardavad surra. Alkoholi tarvitamise isu see tihti ära ei võta. Aitab mõtlemine, et oled täitsa puhas ega mõtlegi võtta. Ampull tekitab koos alkoholiga reaktsiooni, millega alkohol muutub organismis ohtlikult mürgiseks. Ampulli asemel oleks parem leida endale midagi uut, mis huvitab rohkem kui alkohol. Ravi alguses tuleb võtta maha keha tung alkoholi vastu ja siis midagi uut leida. Parim variant oleks leida suhe inimestega.

10. Milline on inimese jaoks surmav kogus alkoholi?

Õnneks enne kui sureme, jääme tavaliselt magama või oksendame. Igal inimesel on oma surmav annus.