Kadri Kõusaar - Mis on õnn

Kadri Kõusaar
kirjanik ja  filmirežissöör

Vaba turumajandus oma tõusude ja mõõnadega on igal juhul vähem traagiline kui maailm, kuhu kuuluvad usumõrvad ja sõjad.

Kord sattusin tuttavaga vaidlema Ayaan Hirsi Ali üle. See Somaaliast pärit kaunitar oli Hollandi režissööri Theo van Goghi kurikuulsa filmi „Allumine” (mille tegemise pärast üks islamiäärmuslane režissööri mõrvas) stsenarist ja Hollandi parlamendisaadik. Islami fundamentalistide fatwa ehk surmaähvardus on peale pandud ka Ayaanile, mistõttu elab naine praegu politsei pideva valve all.

„See Ayaan on paras bitch,” teatas tuttav. „Valetas Hollandi kodakondsuse saamiseks. Ütles, et on sõja­põgenik, aga tegelikult tahtis lihtsalt Hollandisse elama pääseda.”

Jäin seda kuuldes mõttesse. Praegu on aeg, mil tuleb alatasa ette olukordi, kus vale – valge vale – võib olla ainus lahendus eluga pääsemiseks. Ayaani usuhullust ema lasi tütre ümber lõigata (protseduur, mis põhimõtteliselt võtab naiselt eluks ajaks võimaluse seksi nautida). Tüdrukut sunniti iga päev tundi, mis seisnes araabiakeelse koraani pähetuupimises (kusjuures araabia keelt ta ei osanud). Kord otsustas Ayaan tundi boikoteerida, mispeale vaimulik sattus raevu ja peksis tüdruku vaeseomaks. Oli ime, et ohver eluga pääses. Seejärel sunniti teda abiellu võhivõõra selliga, et edendada klannidevahelisi suhteid. Kas saab nende faktide taustal ette heita, et somaallanna üritas oma saatusest iga hinna eest pääseda?

„Kas sina ei oleks kasutanud hädavalet, et niisuguse elu eest põgeneda?” küsisin tuttavalt.

Meie elu siin Eestis tundub somaallanna üle­elatu kõrval vaata et muretu.

See sisu on nähtav VIP kliendile