Kas muusika manipuleerib sinuga?

Kas muusika manipuleerib sinuga?

Uuemad uuringud näitavad, et muusika võib tuju nii tõsta kui ka alandada. Muusikafestivalide populaarsus ja muusikasaidid nagu youtube ja itunes näitavad väga selgelt, et muusikal on meie kultuuris lausa üüratu osa. Teadlased aga usuvad, et asi on sügavam kui näib ja nii on selgunud, et muusikal on ka oluline mõju meie käitumisele ja tervisele.

 

Missouri teadlased on leidnud, et reipa muusika kuulamine tõstab oluliselt tuju. Õnnelikku,
särtsakat
tilulilu kuulates toodab aju vastavaid kemikaale nagu näiteks serotoniini, mis teeb meid rõõmsaks. Sama kehtib kõigi teiste muusikastiilide kohta.

Iga heli annab vastutasuks oma emotsiooni. Näiteks tigedama muusika kuulamine viib rohkem ennasthävitava käitumiseni kui linnulaulu helid, kerge jazz aga rahustab närve. Tänu sellele
võime hakata tundma end kurva, vihase, ärritunu või ka rahulikuna. Loetelu jätkub ja vahel võime ühe laulu jooksul kogeda mitut erinevat emotsiooni. Inimesed, kes elavad üle lahkuminekuid ja suhteprobleeme, elavad seda läbi kuulates muusikat, mis peegeldab nende endi tuju.

Kurba muusikat kuulatakse meeleldi kui üle on elatud isiklik kaotus, samas kui mitteisikliku kaotuse (näiteks õnnemängus pähe saamise) korral ei ole muusikaeelistus nii selge.

Ühes katses pandi inimesed silmitsi erinevate stressitekitavate situatsioonidega, et seda kirjeldada vihaste või siis tigedate lauludega. Tigedad lood läksid peale siis kui pimekohting jättis ilmumata, kuid internetiühenduse puudumine ei tekitanud soovi seda kuulata.

See sisu on nähtav VIP kliendile