Kas sina valisid naise või valis tema sinu?

Kas sina valisid naise või valis tema sinu?

Enamik emaseid on litsid. Bioloogid seda sõna muidugi ei kasuta, kuid erinevad uurimused on viimase paari aastakümne jooksul vaigistanud arvamuse, nagu oleks emased passiivsed olendid, kes ootavad, et agressiivne isane neid viljastaks. 

Polüandriat („mitu isast”) praktiseerides tagavad emased selle, et nende järglased saavad parimad võimalikud geenid. Isadust uurides on bioloogid täheldanud spermatosoidide sarnast võitlust nii putukate, lindude kui ka imetajate puhul. Teine või kolmas oma laadungit tühjendav isane saab kõige suurema tõenäosusega isaks. Tegu on fenomeniga, mida tuntakse ka nimega „viimane investeerija, esimene kasusaaja.”

Vastumeetmena emase partnerivahetusele on isasel kaks valikut: ladestada suuremas koguses ning kvaliteetsemat spermat või püsida paarilise läheduses ning teisi isaseid hirmutada. Teisisõnu: isased kepivad nii paljusid emaseid kui võimalik ja samal ajal takistavad emaseid teiste isastega keppimast, ja emased kepivad nii paljude isastega kui võimalik ning üritavad igaüht samal ajal veenda, et just tema on ainuke. Oma bioloogilise kohuse täitmiseks kulub palju vähem energiat, kui sa tead täpselt, millal su partner viljakas on. Näiteks, kui šimpans on kiimas, pundub ta vulva suureks ning muutub punaseks nagu märklaua keskpunkt. Kuid naised ei paku selliseid vihjeid ning nende menstruaaltsüklid on erinevad, kestes 21–42 päeva, muutes isegi mõistatamise meestele raskeks.

“Teine või kolmas oma laadungit tühjendav isane saab kõige suurema tõenäosusega isaks”

Osa teadlasi usub, et vastumeetmena kontrollivad mehed alateadlikult hämmastava täpsusega oma sperma hulka ning kvaliteeti, lähtudes sellest, kui kaua on möödunud seksist konkreetse partneriga ning kui suur on tõenäosus, et teine kosilane on vahepeal löögile pääsenud. Austraalia teadlased jagasid 52 noort meest kahte gruppi: ühele näidati fotosid, millel naisterahvas seksis kahe mehega, teisele grupile jagati fotod kolmest omavahel seksivast naisest. Igal mehel paluti fotot vaadates topsikusse onaneerida. Pärast elustiilifaktorite kontrollimist leidsid uurijad, et need eksperimendis osalenud, kes vaatasid naist kahe mehega, olid tootnud tugevamaid ujujaid.

On selge, et kahe või enama mehe seemnerakud võivad naise sees samal ajal ellu jääda ning et mees, kes peab ennast lapse isaks, ei pruugi alati seda olla. DNA testid on selle nüüd veel ilmsemaks teinud.