Kõrvetised ja abi

 

Kõrvetised on põhimõtteliselt pooltele inimestele teada-tuntud seedeprobleem. Maohape lihtsalt teeb kõike muud, kui püsib maos. See rändab mööda sinu söögitoru ning põhjustab ärritust ning siis tunnedki seda vastikut valu ja põletuse laadset tunnet. Ka suhu võib tekkida kummaline kibe maitse. Rohkem kipub kõrvetistehäda vaevama suitsetajaid, rasedaid, ülekaalulisi või siis neid kes kummardavad ja liigutavad palju (nt tööl).

Palju oleneb ka sellest mida sa sööd. Toidud, mis on teada kõrvetiste esilekutsujatena on järgmised: alkohol, kohv, tsitrusmahlad ja -viljad, piparmünt, kalaõli ja retseptiravimid. Samas oleneb ka palju väikesest klapikesest, mis peaks tegutsema väravana mao ja söögitoru vahel. Kui see ei tööta õigesti võib ebameeldiv tunne muutuda väga tihedaks ning mõjutada igapäevast elu. Sel juhul ei tohiks viivitada- näita end arstile.

Kõrvetiste vältimiseks :

Hoia end normaalkaalus: liigsed kilod suruvad kõhtu ülespoole ning see omakorda maohapet söögitorru.

Ära kanna liiga kitsaid riideid: need pressivad liigselt söögitoru alumist poolt

Väldi toite ja jooke, mis kutsuvad esile kõrvetisi ja söö väiksemaid portse korraga.

Ära heida kohe peale sööki pikali: oota vähemalt 2-3 tundi.

Voodis olles kasuta kõrgemat patja: gravitatsioon hakkab tööle, ning happed püsivad seal kus on nende koht.

 Mitte miski ei riku head einet rohkem kui pidev kõrvetav tunne rinnus. Kuigi üle leti müüdavad abivahendid on tihti tõhusad, võivad kodused nipid sind aidata ilma ummisjalu apteeki jooksmata!

Närimiskumm– Näri nätsu umbes pool tundi pärast einet ja võid tunda olulist kergendust- ja see ei piirdu ainult küüslaugu

lõhnade kadumisega suust.

Söögisooda– enamus inimesi kel on kõrvetised leiavad sellest abi. Sega umbes kolmveerand teelusikatäit soodat veega.

Ära aga liiale mine, kuna see sisaldab palju soola!

Lagrits ja raviomadused

Lagrits- Lagritsalt on naturaalsed kõhtu ravivad omadused. Kuid ära mine liiale- lagrits võib põhjustada ka liiga kõrget vererõhku.

 

Lagrits– Lagritsalt on naturaalsed kõhtu ravivad omadused. Kuid ära mine liiale- lagrits võib põhjustada ka liiga kõrget vererõhku.

Aloe vera– Huvitaval kombel näib abi olevast puhtast aloe vera mahlast, kui juua seda umbes kolm klaasi päevas. Seda juhul, kui muidugi suudad kannatada selle maitset! Aloe vera mahl vähendab põletikulisust kuid samas võivad mahla tarbides tekkida laksatiivsed nähud.

Proovi ka seda– õunaäädikas segatuna mulliveega (maitse parandamiseks võid lisada tilga mett).

Pilt: sxc.hu  Tekst: M.Piirmets mayoclinic.com, health.nytimes.com, heartburn.about.com