Kuidas ravida kiilanemist?

Kuidas ravida kiilanemist?

Sa oled noor mees, sul on olemas kõik ja elu veel ees. Ja siis äkki ütlevad juuksed sust lahti. Milline kannatus on omada hõrenevat või lausa lagedat kuplit, teades, et palja pealae vastu puudub imerohi?

Sa oled noor mees, sul on olemas kõik ja elu veel ees. Ja siis äkki ütlevad juuksed sust lahti. Milline kannatus on omada hõrenevat või lausa lagedat kuplit, teades, et palja pealae vastu puudub imerohi?

Erikul (31) on olnud eluaeg hõredad juuksed, mis viimastel aastatel suvatsenud veelgi nirumaks minna. „Hakkasin vaatama, et lähen varsti­ puhta kiilaks,” ütleb mees, kes on nüüd mõne kuu tarvitanud juuste­ väljalangemist takistavat ja uute kasvu soodustavat ravimit. Ta tunnistab, et piisavat järjepidevust tal ennetustööks ei jätku: „Rohtu tuleks peale määrida nii hommikul kui ka õhtul, aga hea, kui mul kordki päevas­ meeles on.” Et tulemust on ehk paista kuude pärast, põhineb mehe usk ravi­misse Vikipeediast pärit infol. „Kui miljonär oleksin, laseksin kohe uue portsu juukseid pähe istutada,” arvab Erik ja lubab selle nimel töötada. „Kui Regaine ei aita ja miljoneid ei laeku, on p…. majas,” hindab Erik napilt, aga väga selgesõnaliselt. „Olen küll juba aastaid kolmemillimeetrise soenguga ringi käinud, aga eelistan siiski valikuvabadust.”

Ka Marek (28) ütleb, et talle ei meeldi lühemaid juukseid kanda, aga mis parata. „Olin kunagi tõeli­ne­ kaunisjuus, nüüd olen lihtsalt kaunis. Juuksed hõrenevad just oimukohtadest – seda nimetatakse McDonald’siks, sest pähe tekib M-täht.”

Ilmari (27) juuksed hõrenevad pigem laubalt ja külgedelt, aga ta on samuti asjade käiguga leppinud ega tunne, et probleem oleks ülemäära suur. „Mu eks tundis küll selle pärast­ muret ja ostis hõrenemisvastaseid palsameid, aga ma ei viitsinud neid kasutada. Peaasi, et noks töötab, ülejäänu on detailid,” on Ilmar enesekindluse etalon.

Paljudel meestel siiski nii palju bravuuri ei jagu. 27aastasel Tõnisel hakkas juuksepiir taanduma juba viis aastat tagasi. Rõõmust on asi kaugel ja enamasti kohtab meest linna peal, soni või nokamüts pähe surutud.

Kurja juur on geenid ja stress. Tava­liselt kukub inimesel päevas peast sadakond juuksekarva, „karvavahetuse” perioodil ehk kevadel ja sügisel rohkem.

Kui aga väljalangemine on intensiivne ka muul ajal või lausa pidevalt, tuleks uurida, milles asi.

Teekond juuksekao põhjusteni­ võib olla üsna keerukas. Juustele avaldavad mõju erinevad haigused, näiteks kilpnäärme talitlushäired, mis nõuavad eriarsti abi. Kiilanemise põhjuseks võivad olla ka infektsioonid ja seened – nende raviga tegelevad nahaarstid. Sellistel puhkudel aitab asjakohane ravi.

Üle 90% juhtudest on kiilaspäisuse­ taga aga meeste suguhormoonid androgeenid, mis mõjuvad juukse­sibulale niiviisi, et need ei tooda enam karvu. Androgeense ehk meestüüpi kiilaspäisuse vastu ei ole teadlased veel sada protsenti tõhusat ravi välja nuputanud.

Suur roll on geneetikal. „Kui teie vanaisa oli kiilakas, on tõenäoline, et järgmine või ülejärgmine põlvkond seisab silmitsi sama murega,” räägib­ Salon+ juuksur Janar Pungar ja lisab, et geneetiliste ja hormonaalsete põhjuste kõrval põhjustab noortel meestel kõige sagedamini kiilaspäisust stress.

Juuste väljalangemine võib alata 20. eluaastate alguses. 30aastastest meestest moodustavad aga juba enamiku need, kel tukapiirkond hõredamaks muutub ja meelekohad järjest kaugemale nihkuvad.

Abi apteegist. Võitlust juuksekao vastu tuleks alustada võimalikult vara ja järjekindlalt. Kui ravimi kasutamine­ lõpetada, kaob ka selle mõju. Ja väga odav see lõbu ka pole.

Kiilanemine ja ravi

Propecia tabletid (toimeaine finasteriid) on ainult meestele mõeldud retseptiravim, mis on mõeldud androgeense kiilaspäisuse ehk meestüüpi juuksekao varase staadiumi raviks. Ravim aeglustab või peatab juuste kadu ning ergutab karvade kasvu. Märgatavad tulemused peaks ilmnema kolm või enam kuud pärast ravimi igapäevast kasutamist. „Uuringud on näidanud, et finasteriidi toimel juuste väljalangemine peatus või karvade hulk suurenes 86 protsendil­ kerge­ kuni mõõduka juuksekaoga kuni 41aastastel meestel,” kirjeldab Propecia tõhusust Apotheka proviisor Tiiu Jüri­ado. Parima tulemuse saavu­tamiseks peab aga ravimit järjekindlalt kasutama, sest vastasel juhul taandub toime 12 kuu jooksul.

Regaine’i juuksevedelik (toimeaine­ minoksidiil) on apteegis saadaval käsimüügiravimina ja seda võivad kasutada nii mehed kui ka naised. Kaks korda päevas pähe määritav vedelik parandab peanaha verevarustust ja efekt peaks näha olema pärast nelja­ kuud kasutamist. Ravi on edukas siiski vaid 20–30% inimestel ja katkemisel taastub endine seisund juba 3–4 kuuga.

Propecia on üldiselt hästi talutav,” selgitab proviisor Jüriado. Vähesel määral on esinenud libiido langust ja erektsioonihäireid. Regaine’i kõrval­toimeteks on naha ärritus, kipitus ja vähene peanaha ketendus, mida leevendab niisutava šampooni kasutamine.

Hinnalt on Propecia mõnevõrra­ kallim: 28 tabletiga pakk maksab ligi 75 eurot. Regaine’i on kahe eri tugevusega – 2%-line lahus maksab umbes 30 eurot, 5%-line 40 eurot. Mõlemad on saadaval 60 ml pudelitena, millest peaks õigel kasu­tamisel jätkuma täpselt kuuks ajaks.

Lisaks neile kahele ravimile­ on apteekides saadaval meestele mõeldud vitamiinide kompleks Wellman Tricologic, mis vähendab juuste väljalangemist ja enneaegset halliksminemist, varustades vajalike toitainetega ka nahka ja küüsi.  Ühest pakist jätkub kuuks ajaks ning paki maksumus on umbes 50 eurot.

Juuksuri nipid. Juuksuri tähelepanekute järgi hoolitseb eesti mees juuste eest üha enam, kasutab korralikke tooteid ja erinevalt varasematest aegadest ka palsamit. „Tuntakse muret, et juuksed oleks läikivad ja sätitud,” kiidab Janar Pungar.

Juuste väljalangemisel saab salongist abi kõigepealt lõikusega – erinevate juukselõikustehnikatega, aga ka soengu viimistlemisega saab hõrenevaid piirkondi visuaalselt varjata.

Teiseks soovitavad juuksurid välja­langemist ennetavaid ja aeglustavaid vahendeid American Crew, mida kasutada kuurina või pikemaajaliselt. „Pakume peanaha vereringet stimuleerivaid palsameid, šampoone ja maske. Aga see on pikaajaline protsess,” nendib Pungar. „Sellist lootust ikkagi ei ole, et kui ma seda toodet kasutan või võtan neid tablette, siis saangi hoobilt pikad ja paksud juuksed.”

Juuksur hoiatab ka eri toodete ületarbimise eest, sest kiharaid on kergem rikkuda kui taastada.

See sisu on nähtav VIP kliendile