Miks mu nahk kuivab ja narmendab?

Psoriaas on krooniline nahahaigus, mis ilmneb kui immuunsüsteem saadab välja valesignaale mis kiirendavad naharakkude kasvutsüklit. Psoriaas ei nakka kuid inimeste teadmatus ja reaktsioonid võivad viia psoriaasihaige kõrvaletõmbumiseni ühiskonnast, tekitada temas isoleerituse, depressiooni, kaitsva ning häbelikkuse tunde.

Suvel lühikeste riietega ringi jalutamine võib neile olla vastumeelt ja rannapuhkused või spa- külastused jäetakse sageli ära, kuigi just need võiks aidata haigust ravida.

Psoriaas võib ilmneda igas kehaosas ja seda seostatakse teiste tõsiste tervisehädadega nagu diabeet, südamehaigused ja depressioon. Näiteks Ameerikas on psoriaas kõige sagedamini esinev haigus – umbes 7,5 miljonit inimest kannatab psoriaasi all. Haiguse põhjus ei ole päris täpselt teada, aga seda seostatakse immuunsüsteemiga inimestel, kellel on selleks ka geneetiline soodumus. Täpsemalt – rakk mis tegelikult peaks rändama läbi keha, et fikseerida haiguseid ja nendega võidelda ründab ekslikult terveid naharakke, nagu üritaks parandada haava või ravida infektsiooni.

Normaalne, psoriaasikahjustuseta naharakk saab küpseks 21-28 päevaga, kuni jõuab marrasknaha pinnani ning eemaldub surnud rakkudena märkamatult kui psoriaasikahjustusega rakud aga saavad küpseks kahe-kolme päevaga ja kuhjuvad koos tervete naharakkudega pinnale. Teadlased usuvad et umbes 10 protsenti populatsioonist pärib ühe või rohkem geeni, mis võib tekitada psoriaasi kuid ainult kahel kuni kolmel protsendil areneb see ka välja.

Haiguse vallandumine ei ole kindlalt määratletud –  mis ühel haiguse aktiveerib ei pruugi teisele midagi teha.

Stress võib põhjustada haiguse esmakordset teket või muuta hullemaks juba tekkinud konditsiooni.

Nahavigastus-  Psoriaas võib tekkida nahapiirkonda mis on vigastatud või traumatiseeritud (nt.Vaktsineerimine,päikesepõletus või ka isegi putukahammustus)

Suitsetamine ja liigne alkoholi tarbimine

Ravimid

– Liitium mida kasutatakse maanilise depressiooni ja teiste psühhiaatriliste haiguste raviks,

teeb konditsiooni hullemaks umbes pooltel psoriaasi põdejatel kes seda võtma peavad.

– põletikuvastased ravimid: Aspirin, Ibuprofen, Indomethazin, v.a. Paracetamol.

– malaariavastased ravimid

-vaktsiinid

-beeta blokaatorid – südame ja verrõhu ravimid: Atenolol, Labetalol, Metoprolol, Pindolol, Timolol

Psoriaatiline artriit

Umbes 10-40% psoriaasihaigetest areneb tüsistusena psoriaatiline artriit. See tähendab valu liigestes,

eriti sõrmeotstes, varvastes, mõnikord nimmelülides põhjustades seljavalu.

Psoriaatiline artriit ja ravi

 

RAVI

Psoriaasi ravimine on väga vajalik ka sinu üldise tervise pärast. Konsulteeri oma arstiga, et leida ravi mis vähendab või elimineerib sümptomid. Lugu on sama kui haiguse tekkimisega- mis toimib ühele, see ei pruugi teist aidata, seetõttu on tähtis teada mis reziim sobib just sulle. Näiteks bioloogilised ravimid süstitakse veeni ja kirjutatakse tavaliselt neile, kelle haigus on tugevam ja ei ole allunud muule ravile. Fototeraapia või siis valgusteraapia puhul näidatakse nahka regulaarselt ultraviolettkiirgusele. Samuti on ka üle leti saadaval erinevaid kreeme ja määrdeid, mis on tavaliselt esmaseks abivahendiks.

Alternatiivmeditsiinil on palju haiguse leevendamiseks vajalikku pakkuda ja mõned neist on tunnistatud ohtutuks.Kergemate haigusvormide puhul aitavad need vähendada sügelust, punetust ja vähendada ketendust.

Aloe vera taim on tuntud oma heade omaduste poolest ja aitab ta ka siin. paremate tulemuste jaoks tuleks kreemi peale määrida rohkem kui kord päevas.

Kalaõli aitab oma omega 3 õlidega vähendades põletikulisust, kuigi need uuringutulemused on andnud segaseid vastuseid. Kolm grammi või vähem kalaõli päevas on siiski tunnistatud ohtutuks ja teeb sinu tervisele ainult head.

Psoriaas põhjused ja ravi

Kuigi iseenda eest hoolitsemine ja enda ravitsemine ei ravi psoriaasi päris välja, saab kahjustatud naha välimust ja enesetunnet oluliselt parandada.

See sisu on nähtav VIP kliendile