Mitmekülgne müüdimurdja Andres Peets

Mitmekülgne müüdimurdja Andres Peets

Istume Andres Peetsiga ühes tema restoranis. Räägime majandus- ja meele­lahutusmaailma keerulisest olukorrast ning nagu muuseas leiame end keset muusikamaailma. Eks see ole ka meie ühine kirg. Liigume läbi Andrese töö- ja eraelu, et valgustada lugejat küsimuses, kes on see Andres Peets, keda üpriski tihti on näha pildis, aga kelle fassaaditagusest minast on kirjutatud märkimisväärselt vähe. Murrame müüte, lahkame süsteeme ja nimetame asju õigete nimedega.

Tekst: Mai Leemet  Fotod: Urmas Kamdron

 

Q: Kuidas sinu muusikutee algas ja arenes?

Peets: Kui lõpetasin muusikakooli, siis sattusin Mobile bändi. Nad otsisid uusi instrumentaliste. Meil oli muusikakooli ajal popmuusika kallakuga bänd Funcky Garage. Tegime funk’i ja souli. Tolle aja kohta oli tegemist väga värske­ kraamiga. Läksime pulli pärast sinna konkursile ja meid võeti terve täiega Mobilesse üle. Minust tehti kunstiline juht. Noorele inimesele oli see ikka kõva ettevõtmine. Bänd muutus kohe üleöö tänu noorte inimeste tulekule. Meil kellelgi reisikogemust ei olnud, nii et hüppasime tundmatus kohas vette ja võtsime endale väga raske ülesande. Muusikakooli pingist sattuda kolme-neljakuulistele Lõuna-Venemaa ringreisidele, see oli päris kreisi.

 

Q: Kui vanad te siis olite?

Peets: Tiba üle kahekümne. Kui ma Mobile bändist ära tulin, oli mu viimane ülesanne kirjutada Anne Veskile lugu, see oli 1982. aastal. Viisi ja sõnad loole „Kui kaotad au”. Ma olin siis 24aastane. Imestan sügavalt, et minuvanune kutt mõtles tol ajal sellistes kategooriates. Jah, reisid olid alguses väga rasked, aga mulle pakkus vaheldust restoranides mängimine. See oli päris frustreeriv amet. Kui ikka päevad läbi sama asja teed, siis lõpuks tundsin, et ma ei nautinud­ enam muusikat. Kui kaks korda õhtu jooksul ühte ja sama viisijuppi kolistada, tundus lõpuks, et ma ei oskagi enam mängida. See oli päris karm ja see aeg sai järsult otsa. Praegu on muusika minu jaoks hobi ja väga sügav eralõbu­ ning ma naudin seda täiega. Kui mul on tekkinud võima­lus mõne hea muusikuga koos musitseerida, näiteks Chalice’iga või erinevatel stuudioülesvõtetel mängida, siis on see nauditav. Aega tegevmuusikuna ma küll taga ei igatse. Kui ei peaks ennast nii palju müüma, ennast haltuuramängude peale kulutama, võib-olla siis ei jookse loominguliselt tühjaks.

 

Q: Kas muusikud peavad ennast tihti müüma?

Peets: Olen vahel vaadanud oma tuttavaid muusikuid, et nende lapsed lähevad sama rada, kus nemad. Noored on ju tegelikult väga andekad ja ilmselt palju edukamad, kui olid meie aja inimesed. Ega muusikupõld kui selline ei ole muutunud. Muidugi on võimalusi rohkem. Toona olid meil ikka väga kõvad piirid ees, ega sa läände ei pääsenud. Praegu võid pääseda. Nüüd on aga teised takistused.

 

Q: Tuleme tänasesse päeva tagasi. Mis on sinu elus praegu aktuaalne?

Peets: Kui ma mõnikord oma päevaplaani vaatan, siis imestan küll, kuidas olen suutnud ühe teema pealt hoopis teise teema peale klikkida.

Tegelen meelelahutusega, mul on restorani- ja klubibisnis.­ Tegelen liiklusega, täpsemalt liiklusinfotehnoloogiaga, olen ASi Signaal nõukogu esimees ja praegu me tegeleme sellega, et suunata ettevõtet rohkem infotehnoloogiale. Muidugi on mul ka väikeseid meediaplaane, millest ma pikemalt rääkida ei tahakski, kuna ma veel täpselt ei tea, kuidas need realiseeruvad. On ka muusikategemist. Eile just käisin stuudios ja salvestasin musta variandi ühest enda kirjutatud loost ühele Eesti vanema põlvkonna tuntud lauljale, keda võiks diivaks nimetada. See lugu läheb tema Venemaal väljaantavale plaadile.

Nii et tegevust on seinast seina. Mis neist kõige rohkem aega võtab, ei söandagi öelda.

Andres Peets

Andres Peets

Q: Kas millegi jaoks on aega liiga vähe? Kas 24 tunnist ööpäevas piisab?

Peets: See on ajaplaneerimise küsimus. Kui keegi ütleb, et perekonna jaoks on vähe aega või pole aega lõunat süüa, siis ma arvan, et see on ikka enda probleem. Inimene peab ise olema suuteline oma tööd ja vaba aega planeerima. Me teeme ise otsuseid ja elame nende järgi.

Tõele au andes võiks ju teinekord öelda, et võiksin perega rohkem koos olla, aga ega ma ei saa tunnistada, et mind seal liiga vähe näha oleks. Mul on kaks väikest last, kokku on mul neli last. Kaks on juba täiskasvanud ja üks laps on juba ise isa – oma vanema poja kaudu olen lausa vanaisa,

Mul on 32aastane poeg, 20aastane tütar, 3,5aastane tütar ja 1,5aastane poeg ning lapselaps on 2,5aastane. Väiksed lapsed vajavad rohkem aega ja tähelepanu. Nendega on ikka väga vahva koos olla ja eks tänu sellele olen suhteliselt palju pere keskel.

 

Q: Mis iseloomujooned sind nii mitmekülgse elu elamises toetavad? 

Peets: Kindlasti peab olema paindlik, tolerantne, võimeline teistega koostööd tegema. Arvan, et mul on need omadused olemas. Millegipärast on mul jäänud mulje, et paljud inimesed peavad mind üleolevaks, ülbeks või isegi pahatahtlikuks, mis tegelikult ei vasta üldsegi tõele. Mu sõbrad teavad mind kui väga sõbralikku ja empaatiavõimelist inimest. Võib-olla ajab inimesi hämmingusse mu välimus, mille järgi on mind alati hinnatud erinevate iseloomujoontega. Aga ma ei lase ennast sellest häirida.

 

Q: Tihti peetaksegi inimesi, kes suudavad oma elu edukalt ja õnnelikult elada, üleolevaks ja egoistlikuks.

Peets: Võib-olla see, et ma olen oma ameti tõttu palju pildil olnud, on inimesi tibakene närvi ajanud. Kas on tegu kadedusega või on see selline eestlaslik ettekujutus, et ülim tagasihoidlikkus on voorus. Pean endale tihtipeale­ tunnistama, et mul tuleb rohkem mõelda doseerimise peale, kus ma üles astun. Aga kui keegi mõtleb, et ma teen sellist n-ö esindusnäo tööd oma isiklikust edevusest, siis nii see ei ole. Tegelikult on see ikka läbikaalutud otsus. Kui sa ikka tegeled sellise alaga, millele tuleb kasuks väljapaistmine, siis ei ole mõtet seda kasutamata jätta.

 

Q: Kas eesti mees erineb muu maailma meestest? Kas eesti mehel on oma fenomen?

Peets: Arvan, et eesti mees arvab, et ta erineb muu maailma meestest. Tegelikult ma sellesse väga ei usu, et mehed oma mehelike omaduste poolest nii väga piirkonniti erinevad. Temperamendi järgi küll. Eesti mees arvab, et ta peab olema tagaplaanil või hästi tagasihoidlik ja kui keegi tema rahvuskaaslasest silma paistab, siis ta on tige ning peab teda edevaks ja ülbeks.

Eesti mees võiks peeglisse vaadata – ta ei erine teiste rahvuste esindajatest ega ole sugugi halvem. Võib-olla tuleks kasuks natukene rohkem julgust ja aktiivsust.

 

Q: Kas eesti mehe allajäämine muu maailma meestele on siis täielik müüt? Printsessisaate peategelaseks oli ka väljamaa mees…

Peets: Absoluutselt! Teine veel suurem valemüüt on see, et Eesti naised on sellised, kes silmad punnis vaatavad ja ootavad välismaa meest, et eesti meest temaga asendada. See ei pea absoluutselt vett.

Printsessisaade oli meelelahutussaade. Seal ei olnud kellelgi plaanis eesti naisi ja eesti mehi solvata. Paljud inimesed seda saadet aga kahjuks sellisena ei võtnud. Ja paljud inimesed lasid meedial endaga niivõrd palju manipuleerida ja ennast nii tigedaks ajada, et see oli minu jaoks täiesti uskumatu. Uskumatult palju kurje kommentaare ja arvamusi kõige selle kohta. Kui tänaval käia ja inimestega suhelda, siis sa ei pane kunagi tähele, et inimesed oleksid nii õelad või pahased. Aga kui sattuda enda kohta käivaid kommentaare lugema, siis ei usu oma silmi, et inimesed saavad olla nii tigedad. Ma ei saa sellest aru, aga seda õigust kommenteerida ei saa kelleltki ära võtta, sest võib-olla raputavad need kurjad kommentaatorid sellega endast negatiivsed tunded maha ja lähevadki palju rõõmsamalt järgmisele päevale vastu, nii et ma ei lase ennast sellistest asjadest heidutada.

Andres Peets avameelne intervjuu

Andres Peets

Q: Kuidas see saade sinuni jõudis?

Peets: Kui see saade Eestisse toodi, siis oli plaanis teha seda hoopis teisel kujul. Aga kuna sellisel kujul ei leitud osalisi, siis töödeldi formaat kohapeal ümber, et seda oleks võimalik ka eestlaste osavõtul teha. Mina sattusin saatesse­ juhuslikult. Keegi oli kuskil soovitanud ja TV3 soovis tol ajal uusi nägusid oma ridadesse. Ma küll hoiatasin, et põristan nii kõvasti r-i , et kas see ei takista mul ekraanile minna. Öeldi, et ega ma ei ole esimene selline. Tol ajal otsisin ma ka aktiivselt võimalusi oma meelelahutusbisnisega silma paista. Pidasin seda endale ja endaga seotud äridele heaks promovõimaluseks ja sellepärast ma sõrme andsingi. Et ma ka järgmisel aastal seda saadet juhtisin, oli ajendatud samadest tingimustest. Kui juba üks aasta oled teinud, siis miks mitte ka edasi teha. Eks näeb, mida tulevik toob, aga ma kindlasti ei kahetse oma otsust. See on olnud päris õpetlik kogemus ja teiseks, elus peab ikka selliseid asju proovima.

 

Q: Kas oma meelelahutusbisnise reklaamimise plaan sai teoks?

Peets: Raske öelda. Ma arvan, et küll. Ega ma ei saa väita, et tuntust ei tulnud. Ja kui sa oled tuntud ja su nägu on teada, on mõningaid asju palju kergem korda seada ja teoks teha.

(Vahepeal saab Andres kõne Austria firma esindajalt, kellega korraldatakse juuni alguses Austria suursaadiku kaasabil liiklusinfotehnoloogiaalast vastuvõttu.)

 

Q: Mitmekülgne mees!

Peets: Jah, on mitmeid kohustusi võetud ja tänu sellele peab mitmete asjadega tegelema. Mul ei ole sellest mingit probleemi. Teinekord on probleem ennast kaasvestlejale selgeks teha, et kes ma olen – liiklusala mees või show-mees või mingi muu mees. Vahel tuleb justkui ennast konkreetselt identifitseerida, et teine inimene saaks aru, kellega ta parasjagu räägib.

 

Q: Kuidas sa ennast praegu mulle identifitseerid? Mis mees on Andres Peets?

Peets: Raske öelda. Esmalt olen ma inimene. Kas igal inimesel peabki olema silt küljes, et näiteks mina olen loodusteaduste professor või mina olen Tallinna autobussipargi bussijuht? Võib-olla on niimoodi tõesti kergem elada, aga mul ei ole seda õnne olnud, et ennast ühe tegevus­haruga siduda.

 

Q: Sellises piiritletud maailmas on ju turvaline, seal on lihtsam ringi laveerida…

Peets: Liigset turvalisust ei ole ma ausalt öeldes kunagi tahtnud, mul hakkaks selliselt elades suisa igav. Olen väga rahul, et mul on kiire elutempo ja palju tegevusi. Ma ei kaeba selle üle.

 

Q: Räägime naistest. Sul on imeilus naine Janne,­ sinu kahe väikese lapse ema. Milline mees sa oma naisele oled?

See sisu on nähtav VIP kliendile