Riided seljast viuh! 
.... 
mis see siis veel on?

Riided seljast viuh! 
…. 
mis see siis veel on?

Kaunis kaaslane ja vaimukas jutt ning kogu eelnev on olnud kui muinasjutt. Tundub, et mõnus seltsiline ja ehk isegi kaaslane kogu eluks on leitud. Kuid kuidas seletada neid kohutavaid märke mu nahal, mis isegi minu kui pika haigusekogemusega inimese aeg-ajalt õudusest õlgu väristama ajab? Ning mida öelda inimesele, kellega esimene intiimsushetk veel olemata ja kes kindlasti ei ole oma silmaga midagi sellist veel näinud, veel vähem katsunud? On see nakkav? On see valus? Kui seda kohta puudutada, kas see hakkab kohe-kohe verd või mõnda muud jubedat asja jooksma?

Kindlasti on paljud midagi sellist varem kohanud – kas ise selliste tunnete põhjustajana või pealtnägijana. Talvel-sügisel, kui riideid rohkem seljas, saab paljud iluvead kergesti ära peita, aga mida teha kevadel ja suvel, kui mätas juba soe ning jaanipäevaaegsed tembud ootamas? Siit ongi tulemas väike spikker nii kannatajatele kui ka teadjatele ja nende lähedastele.

Sügelev, ketendav, lööbega kaetud nahk või on su nahk saanud teiseks koduks imelikele laikudele või punnidele? Nahapõle-tik, muutused naha paksuses, värvis või tekstuuris võivad olla mõne nakkushaiguse, kroonilise nahahaiguse või allergia tulemuseks. Nahal olevad muutused võivad olla tühised ja ise mingi aja jooksul kaduda, kuid võivad olla ka mõne raske haiguse tunnus. Seega oma tervise huvides tuleb alati konsulteerida arstiga.

 

Vöötohatis ehk herpes zoster

Herpeslööve algab põletus- või torkimistundega või nahahellusega. Punniline lööve läheb kiiresti üle valulisteks villikesteks, mis püsivad kehal kuni kaks nädalat. Kõige- sagedamini asuvad nad kehatüvel ja tuharatel, kuid võivad olla ükskõik kus mujal kehal. Enamasti inimesed paranevad, kuid valu, tuimus ja sügelus võivad jääda kuudeks või aastateks. Ravi toimub tavaliselt viirustevastaste ravimitega, steroidide, antidepressantide või pealemääritavate kreemidega.

 

Psoriaas

Psoriaas ehk soomussammaspool on krooniline mittenakkav põletikuline nahahaigus, mis kulgeb periooditi ägenemiste ja vaibumistega. Psoriaasi võivad vallandada või ägestada füüsilised ja keemilised traumad (sealhulgas päikesepõletus), bakteriaalne neelupõletik, HIV, liigne kehakaal, alkoholi liigtarvitamine ja suitsetamine. Naha väline mehhaaniline mõjustamine, nagu näiteks saunas vihtlemine, võib suurendada ulatusliku lööbe teket, sama võivad teha ka muud suuremad või väiksemad nahatraumad. Ka samal ajal esinevad nakkushaigused võivad soodustada psoriaatilise lööbe ägenemist ja uute kollete teket. Sageli kaasneb psoriaatikutel diabeet, rasvumine või krooniline kurguhaigus. Ka rasvarikas toit võib olla vallandavaks faktoriks, samuti mitmesugused ravimid.

Mida teha higistamise korral?

Mida teha higistamise korral?

Psoriaasi puhul tekivad nahale punetavad- valkjate kettudega kaetud alad. Need võivad ka sügeleda ja olla valulikud, kuid ei pruugi. Lööve paikneb sagedamini küünar-nukkidel ja põlvedel, kuid seda võib esineda ka peanahal, mujal kehal ja küüntel. Harv ei ole psoriaatiline liigesepõletik. Väljaspool naaste olev nahk näib alati tervena. Psoriaasi ei saa kahjuks välja ravida, kuid uuemal ajal on väga erinevaid ravimeetodeid, nii et neile inimestele, kes varasemal ajal ei ole saanud abi, on praeguseks lisandunud uusi ravimeetodeid – tasuks kindlasti oma arsti käest küsida. Ravitakse nahka pehmendavate kreemidega, sissevõetavate ravimitega, valgusraviga ja bioloogilise raviga, millest viimast tehakse kahjuks ainult suuremates keskustes.

Psoriaas ei ole nakkav!

 

Ekseem

Ekseem esineb paljude haiguste puhul, kus nahk on põletikus, punane, kuiv ja sügelev. Stress, ärritavad ained (näiteks seep) ja ka kliima võivad ekseemi avaldumist soodustada. Kuid haiguse tegelik põhjus on teadmata. Täiskasvanutel esineb ekseem küünarnukkidel ja kätel ning painutuspiirkondades nagu näiteks küünarnuki sisepindadel.

Huuleohatis või ka külmavillid

Väikeseid, valulikke, vedelikuga täidetud villikesi huulte ja nina piirkonnas põhjustab viirus herpes simplex. See kestab tavaliselt 10–14 päeva. Vallandumist põhjustavad palavik, liigne päike, stress või külmetus.

 

Punniline selg

Punnidega seljal, aga sagedamini näol ja mõnikord ka rinnal on kokku puutunud meist enamik – see esineb peaaegu 90% inimestel, enamasti puberteedieas. Kuid teada on, et akne raskemaid vorme esineb rohkem meestel. Akne on rasunäärmete- põletikuline haigus, mille tekkimisel on olulised mitmed põhjused, näiteks rasuerituse ja rasunäärmete sarvestumise häired, hormonaalsed nihked ja bakterid. Oluline roll on ka pärilikkusel.

Akne ravi jaoks tuleb minna nahaarsti juurde. Ravi on individuaalne ja võib olla pikaaegne. Kuid sellest ei tohi end heidutada lasta, vaid olla kannatlik ja tegutseda arsti juhtnööride järgi. Et vältida aknearme, siis on oluline neid ennetada ja parim vahend on õigeaegne ravi. Kui arsti juurde minekuga on hiljaks jäädud või pole ravi andnud soovitud tulemusi, siis on hiljem keeruline- armidega võidelda. Üheseid lahendusi- armide raviks pole. Kasutada võib paikseid,- apteegist saadavad kreeme, laserravi, Plasmalite’i valgusraviaparaati, nahalihvimist, keemilist koorimist jm.

 

Habemeseen

Nagu nimigi reedab, on see seentest põhjustatud infektsioon habeme ja vuntside- piirkonnas ning esineb täiskasvanud meestel. Seda esineb rohkem soojas ja niiskes keskkonnas ning maapiirkondades.

Habemeseen tekitab tavaliselt tugevat põletikku, punetust, mädaville ja koorikuid karvade piirkonnas. Karvu saab kergesti eemaldada ja kogu protsess ei ole väga sügelev ega valulik. Infektsiooni iseparanemise järel võivad sageli jääda armid ja karvadeta laigud.

Arsti poole pöördu juhul kui

Arsti poole pöördu juhul kui


Aluspükstealune maailm- kubemeseen

See on infektsioon kubeme piirkonnas ja kõige sagedamini esineb see täiskasvanud meestel. Haigus saab sageli alguse jala- või küüneseenelt või tarbeesemete kaudu levides. Iseloomulik on ketendav, kõrgem, punetav serv, mis levib reite sisepindadele või munanditele. Lööve võib moodustada ringjaid mustreid kannikatel. Tavaliselt haigus ei puuduta peenist, naiste välissuguelundeid ja pärakuava ümbrust. Võib olla tugevalt sügelev. On nakkav! Tavaliselt antakse raviks midagi pealemääritavat, kuid haigus annab endast sageli märku korduvalt. Et vältida kordumist, tuleb kindlasti jalaseent ravida, pärast sauna või dušši kuivatada korralikult kubeme piirkonda eraldi rätikuga, mitte kasutada teiste rätikuid, linu ja isiklikke riideid, vältida kitsaid ja sünteetilisi riideid ning ülekaalulistel tuleb kaalu alandada, mis vähendab hõõrdumist ja higistamist.

 

Kondüloomid või suguhaigus või midagi muud?

Kondüloomid on näsataolised või käsnjad moodustised, mis võivad paikneda välissuguelunditel, suuõõnes, kõris ning käte ja jalgade nahal. Nad võivad olla kõrged või lamedad, üksikud või kobaras, väikesed või suured. Värvi poolest on nad liha värvi või valkjad. Esineb sageli, põhjuseks inimese papilloomviirus. Kondüloomid võivad põhjustada kihelust, kuumatunnet ja valu.

See sisu on nähtav VIP kliendile