sten erik jantson

Mees, kes sündis samal päeval Facebooki looja Mark Zuckerbergiga ning kes terve oma teadliku elu on veetnud armutu meelelahutusäri keskel. Ta oli noor talendikas korvpallur, kes 17-aastaselt kolis Soome, et alustada profikorvpalluri teed, mis erinevate vigastuste tõttu sai ootamatu lõpu juba kahe aasta möödudes. 21-aastaselt korraldas Sten koos legendaarse Eesti meelelahutuspioneeri Aivar Lepinguga oma esimese suure kontserdi, milleks oli James Brown live!

Kuue viimase aasta jooksul on Baltikumis korraldatud kontserte kokku juba üle 30. 25-aastaselt avas ta koos Skandinaavia ööklubikuninga Sedu Koskineniga oma esimese ööklubi, CatHouse’i. Praegu, 27-aastasena on see pikk ja sportlik noormees osanik ka teises ööklubis, Apollos.

Q: Millal alustasid ja kust tekkis üldse idee hakata välisartiste Eestisse tooma?
Sten: Soomes korvpalli mängides ja moedisaini õppides sain sõbraks mehega, kes tõi mu suure muusikaäri lävepakule ja sealt see edasi kõik loomuliku arenguna ka jätkus.

Q: No nimeta mõned legendaarsemad nimed.
Sten: Minu enda jaoks kõige esimene ning ühtlasi ka suurim saavutus on olnud tuua Eestisse läbi aegade üks suurimaid muusikalegende James Brown. Sealt edasi sai alguse üks suur tants ja trall koos selliste artistidega nagu Snoop Dogg, Sex Pistols, Deep Purple, Busta Rhymes, Sean Kingston, Tiësto, Coolio, Ace of Base, Sugar Hill Gang, East 17, Samantha Fox, Matti Nykänen, Kate Ryan, Vengaboys jt.

Q: Aukartustäratav nimistu, aga mis on Matti Nykänenil pistmist laulmisega?
Sten: Nagu eelmises küsimuses vastasin, siis sai alguse üks suur tants ja trall. Ehk see on just koht, kuhu liigitada eelmise sajandi kõige kuulsam suusahüppaja. Kolm päeva, kaks kontserti, kaks teleintervjuud otse-eetris… uhh, tuleb tunnistada, et oli hetki, kus kogu ettevõtmine tundus nii värvika kujuga juba päris võimatu missioon. Nüüd aastaid hiljem suhtleme endiselt ning saame väga hästi läbi.

Q: Sinu kõige kõvem kontsert, mida oled organiseerinud?
Sten: James Brown! Isegi sekundiks ei kahtle. See oli mees, kes sillutas tee enamikule tänapäeva superstaaridele! Muusika suurkujud, nagu Michael Jackson, Prince, Mick Jagger ja paljud teised, on just teda oma suurimaks inspiratsiooniks ja mentoriks nimetanud.

Mis võiks olla veel meeldejäävam kui live-esinemine, kus Brown isiklikult kutsub lavale tol hetkel veel tulevase presidendi Toomas Hendrik Ilvese, et laulda koos lugu „I Feel Like Sex Machine”. Ning ei saa ka kuidagi märkimata jätta, kui 21-aastase promootorihakatise kutsub selline legend kaks korda lavale, kummardab ja tänab. Isegi nüüd, kuus aastat hiljem sellele hetkele mõeldes tuleb endiselt kananahk ihule!

Q: Suurim läbikukkumine?
Sten: Sean Kingston ja Missy Elliot.

Q: Kui palju korstnasse pidi kirjutama?
Sten: Piisavalt, et vigadest õppida!

Q: Ja mida sa sellest siis õppisid?
Sten: Väikeste kompleksides laste ja ebastabiilse närvikavaga naisterahvastega on väga raske koostööd teha!

Q: Kas ööklubibisness on loomulik jätk artistide maaletoomisele ja ürituste korraldamisele?
Sten: Üks toetab teist ja kui aus olla, siis teatud mõttes come back kontsertide korraldamisel on tulemas 8. juunil Tallinna lauluväljakul. Nimelt otsustasime Marje Hansariga „leivad ühte kappi panna” ja tuua Eestisse selline tore festivalikontseptsioon nagu „Back To The 90’s”. Kohal on 90ndate megastaarid East 17, Rednex ja Sabrina! Lisaks veel tolleaegsed Eesti edetabelite tipud.

Q: Kuidas Apollol ja Cathouse’il praegu läheb?
Sten: Apollo puhul oleme leidnud oma võtme ning tegutseme eksklusiivse ööklubi ja kontserdisaalina. See on koht, kuhu mahub oma lemmikartistide muusika saatel pidutsema pea 2000 inimest. CatHouse on oma tuntud headuses ja kohe-kohe avatakse ka meie suur suveterrass, Tallinna ainuke Open Air Nightclub.

Q: Meelelahutusäri pole lihtne valdkond. Pidevad tagasilöögid ja avalik kriitika on selle ala esindajatele igapäevanähtus. Kuidas sa seda kõike talud, et mitte läbi põleda?
Sten: Minu ümber on piisavalt inimesi, keda võin usaldada. Läbipõlemise vastu aitab ka selge pea. Olen endiselt suutnud hoiduda kõiksugustest meelemürkidest ja tänu sellele säilib ka selge ja kaine pea.

Q: Isegi mitte värskendav arbuusikokteil suveterrassil?
Sten: Arbuusikokteili CatHouse’i suveterrassil joon tihti, aga mitte tilgagi alkoholiga!

Q: Oled ühes pundis Soome ühe suurima ööklubide ärimehe Sedu Koskineniga. Millal ja kuidas te kohtusite ning mismoodi tekkis mõte hakata koos äri tegema?
Sten: Sedut teadsin oma Soome äripartneri kaudu, kellega kontserte korraldasin. Sedul oli äärmiselt atraktiivne ja ilus ööklubi Tallinnas, mis ei tahtnud küll eriti hästi toimida. Otsustasime, et proovime koos ja nüüd kaks aastat hiljem võin kindlalt väita, et õnnestusime ja liikumissuund on õige.

Q: Kas vastab tõele, et plaanid avada restorani New Yorgis?
Sten: Plaan on tõesti olemas ja tegeleme, et see ka lähiajal teoks saaks.

Q: Mis ideega seal välja tulete?
Sten: Ideid on palju, kuid ei tasu unustada, et kohaks on Manhattan, mis juba pakub kliendile praktiliselt kõike, mida üks inimmõistus on suutnud välja genereerida. Üritame leida oma originaalse lähenemisnurga ja sellega pakkuda ka kõige nõudlikumale kliendile midagi erilist.

Q: Kuidas kavatsete kontrollida sealse restorani igapäevategemisi?
Sten: Meil on NYC-is päris mitu inimest, keda usaldame ja kes on valmis meid aitama.

Q: Mis teema sul selle USA-ga üldse on?
Sten: Mõnus teema! (Muigab.) Kõik sai alguse, kui mu kaks venda seal elasid ja neil päris tihedalt külas sai käidud. Praeguseks on üks vend Ameerika tolmu jalgelt pühkinud, teine on aga jäänud truuks kõigi võimaluste maale. Tekkinud on palju sõpru ja tihti on kodusem tunne seal kui siin. Maailm on ilusaid ja väga toredaid kohti täis, aga millegipärast on just NYC, kuhu tahan ikka ja jälle võimalikult kiiresti tagasi minna. Tõeline teine kodu!

Q: Kuidas kommenteerid teemat „Sten-Erik Jantson versus ilusad naised?”

Sten Erik Jantson - QOQO

Sten Erik Jantson

Sten: Meie vahel on kõik väga hästi! Küll tuleb tõdeda, et kuldkalu hakkab meres väheks jääma!

Q: Sina ja sinu viimase peale üles pimbitud maastur ei ole just tagasihoidlik projekt. Miks just selline valik?
Sten: Jälle Ameerika! Ameerika autotööstuse lipulaev peaks olema piisavalt suur ja mugav sõiduvahend sellist keskmist kasvu noormehele nagu mina!

Q: Palju tuuning maksma läks?
Sten: Üks kontsert jäi arvatavasti tegemata!

Q: Tõeline Supermani auto. Mismoodi on võimalik seda lumivalget nahksisu nii puhtana hoida?
Sten: Üks-kaks korda nädalas hooldades… oleneb kaaslastest, kes nädala jooksul autos sõidavad.

Q: Suvi tulekul hangiks äkki midagi sportlikumat?
Sten: Suveks on hangitud lapsepõlveunistus, Chevrolet Corvette Stingray. Tuleb tunnistada, et oma kasvu juures sinna hästi sisse ei taha mahtuda, aga ilu nõuab ohvreid!

Q: Ega ometi seda masinat otse Ameerikast kohale ei veetud?
Sten: Ikka otse NYC-ist!

Q: USA autokultuuriga oled sa hästi kursis, aga milline on sinu hinnang näiteks Eesti ärikultuurile?
Sten: Täiesti perses! Hiljaaegu toimunud intsident ühe populaarse Tallinna lounge’i omanikega andis mulle ainult kinnitust, et tegu on ikka tõsise konnatiigiga. Inimesed ei lase teistel rahvale midagi erilist pakkuda ning põhjendavad seda konkurentsihirmuga.

Tuleb tõdeda, et 2012. aastal on eestlase söök endiselt teine eestlane ja kui tekib võimalus naabrimehele kaigas kodarasse visata, siis päris kindlasti seda tegemata ei jäeta.

Q: Kas soomlastega äri teha on keerukam kui eestlastega?
Sten: Võin oma kogemuste põhjal öelda, et võrreldes eestlastega on soomlastega äriajamine üks suur lust ja lillepidu.

“Pärast Soomes elatud aastaid pean ennast ärikultuuri poole pealt kindlasti pigem soomlaseks.”

Q: Puutud pidevalt kokku ka venelastega. Millega nemad äri tehes silma paistavad?
Sten: Korrektsed, viisakad ja sihikindlad. Seni ainult positiivsed kogemused.

 

Mida ütlevad sõbrad Steni kohta?

Martin Müürsepp

Ainus Eesti tippkorvpallur, kes on mänginud ka NBA-s. Steni üks parimaid sõpru

Sten on üks suur energiapomm. Temaga reisil olles peavad alati kaasas olema mugavad jalatsid, et jõuaks tempoga kaasas tiksuda. Sten on sõbralik ja abivalmis. Kuna ta töötab 24h, siis tekib küsimus − millal ta puhkab? Ainuke koht, kus ta oma sõpru ära ei tunne, on korvpalliplatsil.

Jürgen Kaljuvee
Harvardi lõpetanud investeerimispankur. Steni vend.

Sten on kindlasti kõige erilisem mu vendadest (viimase lugemise järgi on mul neid viis-kuus mu vanemate kolmest või neljast eri abielust, nagu tüüpilisel eesti perel). Ta alustas oma tähelendu varakult ja valis ettevõtluse tee meelelahutusäris, seega on tal juba aastaid olnud parima vaatega lauad kõige paremates klubides, suurimad ning kiireimad autod ja alati kõige ilusamad naised käevangus.

Sten on ühtaegu nii organisaator, ekstravert, promootor, mahhinaator, katalüsaator, erudiit ja jesuiit, tehnoloog ja seksuoloog. Ta on alati liikvel, alati mõtleb järgmist sammu ning vahel tundub mulle, et tal on võime olla mitmes kohas korraga. Aga ükskõik, kus maailma nurgas me ka ei kohtuks − olgu see siis New Yorgi Meatpacking District, Londoni Hoxton Square, Zürichi Bellevue või Lasnamäe karjäär (seal küll harvem) − tunneb ta ennast igal pool koduselt nagu tõeline kosmopoliit ning tema silmades mängleb vallatu pilk, milles jahmatades tunnen ära iseenda.

Tekst: Joel Kirsimaa
Fotograaf: Mirjam Veisner