TEST - Kuidas veed liigituvad ja milline looduslik lauavesi on parim

TEST – Kuidas veed liigituvad ja milline looduslik lauavesi on parim

Mineraalvee raviomadusi tunneb inimkond juba iidsetest aegadest. Mineraalveeallikate juurde ehitati antiikajal templeid, kus haigeid raviti samal viisil kui tänapäeval − dieedi, liikumise, vannide ja veejoomisega. Looduslik mineraalvesi ravib keha nii seest kui ka väljast.

Geoloogilistel mineraalvetel on üldjuhul spetsiifiline ravitoime, mis sõltub nii nende keemilisest koostisest kui ka vee füüsikalistest omadustest.

Kuidas veed liigituvad

Joogivesi

Joogivesi on üldjuhul looduslik maitseta, lõhnata, värvita vesi, mis ei sisalda mineraalseid või orgaanilisi lisandeid rohkem, kui seda lubavad kehtivad standardid.

Lauaveed

Lauaveed sisaldavad teatud vahekorras mineraalseid komponente. Neil on oma maitse ja mõju organismile.

Looduslikud lauaveed

Looduslikud lauaveed koosnevad tavaliselt mõnest väärtuslikust mineraalveest (terviseveest), mida on lahjendatud loodusliku joogiveega. Looduslikuks lauaveeks võib lugeda ka mõnda allikavett, mis tegelikult on saadud puurkaevust ja ilma töötluseta villitud pudelisse. Ehtsat allikavett, mis on eriti puhas ja hea maitsega, on inimesed hinnanud ammustest aegadest.

Looduslikud mineraalveed

Looduslikud mineraalveed sisaldavad rohkesti mineraalaineid, bioloogiliselt aktiivseid komponente, ioone, gaase jms ning neil on ravitoime. Looduslik mineraalvesi on tekkinud aastatuhandete jooksul ja tema kõiki omadusi on väga raske kopeerida.

Looduslikud mineraalveed jaotatakse sõltuvalt ioonide kontsentratsioonist mitmeks liigiks. Ioonidest sõltubki põhiliselt vee raviv toime. Näiteks hüdrokarbonaatsed veed alandavad maomahla happesust, samas kloriidsed veed stimuleerivad mao ja kõhunäärme sekretsiooni. Sulfaadsed taastavad mao ja sapipõie funktsioone, naatriumvesi aitab reguleerida arteriaalset rõhku ja magneesiumvesi aitab toime tulla stressidega.

Kõik müügilolevad mineraalveed pole siiski looduslikud, sest neid toodetakse ka kunstlikult.

Kauplustes müüdavad villitud looduslikud mineraalveed jaotuvad soolsuselt kolme põhirühma.

1. Väga madala mineraalsoolade sisaldusega veed (sooli vähem kui 50 mg liitri vee kohta).

2. Madala ehk väikese mineraalsoolade sisaldusega veed. Nendes vetes jääb soolade sisaldus alla 500 mg/l.

3. Kõrge mineraalsoolade sisaldusega veed, milles soolade kogus ületab 1500 mg liitris vees.

Etiketilt võib leida olulist teavet konkreetsete keemiliste elementide või ühendite sisalduse kohta.

Loodusliku mineraalvee tähistus:

 Vesinikkarbonaadirikas (HCO3), sisaldus üle 600 mg/l

 sulfaadirikas (SO4 2), sisaldus üle 200 mg/l

 kloriidirikas (Cl-) üle 200 mg/l

 kaltsiumirikas (Ca2+) üle 150 mg/l

 magneesiumirikas (Mg 2+) üle 50 mg/l

 fluoririkas (F-) üle 1 mg/l

 rauarikas (Fe 2+) üle 1 mg/l

 karboniseeritud (CO2) üle 250 mg/l

 naatriumirikas (Na+) üle 200 mg/l

 naatriumivaene (Na+) alla 20 mg/l

Tegime võrdlustesti, kus katsealusteks valisime neli mineraalvete paremikku kuuluvat marki.

Värska vesi - test

Värska vesi

VÄRSKA VESI (Eesti)

Värska mineraalvee kaevu sügavus on 470 meetrit. Pudelisse hakati seda villima aastal 1973 kohaliku sovhoosi poolt. Kuna maapind Värskas vajub, on vesi surve all ning reostus ei satu põhjavette. Värska mineraalvette ei lisata midagi peale süsihappegaasi, see on saanud „Loodusliku mineraalvee” tunnustuse ning ettevõte on pideva kontrolli all.

Õrnalt soolane mekk teeb Värskast ideaalse karastusjoogi − viimast aga vaid seni, kuni jook veel jahedana püsib. Mõnda aega toatemperatuuril seistes muutub Värska vesi üsna vastuvõetamatuks just „lameda” maitse poolest. Aga kes ütles, et sa pead seda soojalt alla kugistama? Ka siin kehtivad oma reeglid, et Värska vesi maitseks hea ja mõjuks mõnusalt karastavana.

DARIDA vee test Valgevene

DARIDA (Valgevene)

Suhteliselt neutraalse maitsega Darida võiks liigitada n-ö klassikaliste mineraalvete hulka. Kergelt soolakas Darida sobib hästi nii saunas kui ka palaval päeval janukustutamiseks. Võib-olla just selline „keskpärasus” on ka põhjuseks, miks Darida vesi pole saavutanud sellist populaarsust nagu mõned teised tema vennasveed.

Borjomi vee test  Gruusia

Borjomi (Gruusia)

BORJOMI (Gruusia)

Juba eelmises QOQO numbris oli juttu Borjomi veest. Toona rääkisime Borjomist küll kui efektiivsest pohmelliravimist. Mineraalveena kuulub Borjomi kahtlemata maailma tippu. Maitseomadused on aga paljuski vaieldavad. Ka meie toimetuse poolt läbi viidud maitsetestis tekitas just Borjomi kõige rohkem vastakaid arvamusi. Vähemalt naised olid üksmeelel selles, et Borjomi vesi pole hea maitsega. Meeste puhul kaldus Borjomi hea maitse skaala kalduma pigem vanema põlvkonna poole. Kas võib siit järeldada, et Borjomi mekib kõige paremini just 35+ mehele? Viimasel polegi vahet, sest Borjomi ongi mõeldud rohkem teadlikule inimesele, kes ei joo mineraalvett mitte lihtsalt selleks, et lahe olla, vaid kes oskab hinnata ka vee kvaliteeti ja kasulikke tervistavaid omadusi.

 

Essentuky (Venemaa)

Essentuky (Venemaa)

Essentuky (Venemaa)

Jälgi tähist pudelil!

Oma ajaloo poolest on Essentuky isegi vanem kui Borjomi, kuigi mõlemad veed pärinevad samast maailmas täiesti ainulaadsest mineraalveeallikate piirkonnast. Paljud ei taha seda vett juua ülisoolase maitse tõttu. Siinkohal on aga ostja ise süüdi oma enda hooletuses. Nimelt saab seda vett osta kolmes eri variandis. Pudeli etiketil olevad tähised nr 2, 4 ja 17 märgivad otseselt mineraalide hulka vees. Seega haarates süvenemata poeriiulilt Essentuky tähisega nr 17, ära tee haput nägu − sa kahmasid kaasa tõsise maailmatasemel raviomadustega vee, mis on maitselt soolane nagu merevesi. Ammugi siis pole 17 mõeldud saunas janukustutamiseks. Tegu on veega, mida juuakse päevas vaid klaasike. Meie keskendusime aga Essentuky nr 2-le, mis oma mineraalide sisalduse hulgalt vastab enam-vähem Borjomile, ent maitse on sealjuures tunduvalt värskem. Isegi toasoojana rüübates maitseb Essentuky mõnusalt, mida enamiku teiste mineraalvete kohta öelda ei saa.

 

mineraalvee test kokkuvõte

mineraalvee test kokkuvõte

KOKKUVÕTE: Sellest valikust on Essentuky vast kõige huvitavam veemark. Essentuky on kümblus- ja mudaravikuurort, asub Stavropoli kõrgustiku lõunaosas 650 meetri kõrgusel merepinnast Podkumoki jõe orus. Kogu regiooni põhirikkuseks ongi mineraalveed. Essentuky sanatooriumide peamiseks raviteguriks on „Essentuky-17” soola- ja leeliseallikad, ravi- ja lauavesi (nr 2, 4, 17). Mainitud allikate vett kasutatakse raviomadustega joogiveena, ravivannideks, kastmiseks ja inhalatsiooniks. Lihttarbija seisukohast on vähemalt Essentuky nr 2 üsna „kindla peale” minek, seda eriti suvel soojade ilmadega, kui mõni minut pärast pudeliga päikese käes jalutamist on jook juba soe, kui mitte kuum. Erinevalt paljudest kannatab seda vett ka soojas olekus juua.

Tekst: QOQO Fotod: tootjafirmad, sxc.hu