Vanglakiriku projekteerisid ja ehitasid vangid ise.

Esimest osa loe siit:

Elu vanglas nagu kuldses puuris 1.osa (dokumentaal)

Tekst ja fotod: D.Komarov

Päriskool ja elukool. Minu saatja,­ 34aastane Aleksandr Šapovalov näitab oma elamist.

Tuba kaheksale­ inimesele, uued voodid, moodsad valgustid, lillevaasid seinaniššides, mitmetasandiline lagi, muusika, hiiglaslik akvaarium keset ruumi. „Idamaises stiilis kujunduse tegin ma ise. Kas meeldib?” pärib peremees, kiigates nikerdatud raamiga peeglisse. Vabaduses loodab ta leida tööd disaineri, ehitajana või siduda oma elu botaanikaga – jälgida taimede ja loomade elu.

Vangla on vastavad kogemused andnud. Ning lisaks andnud ka keskhariduse kohalikus koolis – priipõlves õnnestus tal lõpetada vaid kaheksa klassi. Nüüd juurdleb Saša, kas mitte asuda õppima vangla kutsekoolis.

„Siia sattusin, kuna varastasin tänaval mobiili. Telefoni oli tarvis ja nii võtsin selle ühelt kutilt ära. See oli juba teine kord.

14aastasena tekkis mul kange magusaisu, murdsin sisse poodi ja sain selle eest esimese karistuse. Ja milline kaak ma veel olin! Aga siin muutusin ma tõesti. Nii mina kui ka minu maailmavaade. Ma olen ju sitsinud ka teistes vanglates, on, millega võrrelda,“ räägib ta.

Kodus ootab Sašat noor naine ja pooleaastane laps, kes sigitatud siinsamas koloonias pikal perekohtumisel. Ta on oma naisega ka vanglas laulatatud. Šapovalov on nüüd eeskujulik kinnipeetav, kes loodab vabaneda enne järele jäänud kaht ja poolt aastat. Ta kahetseb vaid tsoonis teha lastud tätoveeringuid. „Annaks kõik hinge tagant ära, et neist lahti saada. Nakollid on nõukaaja mälestused.

Bussigi häbi astuda niimoodi,” kaebab mees. Tema sõrmele joonistatud sõrmus tähendab alaealisena toime pandud kuritegu. Sama käe teisel näpul olev märk tuvastab ta kui kaardimängija. Veel on tal märk, mis meenutab esmakordset sattumist range režiimiga kolooniasse.

Ontlikud ajaviited. Tänapäeval pole enda nõelaga torkida laskmine kuigi moodne – auasi on hoopis malet mängida. Koloonias toimuvad lausa vasta­vad meistrivõistlused. Male sai eriti popiks pärast seda, kui suurmeister Anatoli Karpov koloonias külas käis ja simultaani andis.

See sisu on nähtav VIP kliendile