Kas multivitamiinide tarvitamine võib mehele ohtlik olla?

Kas multivitamiinide tarvitamine võib mehele ohtlik olla?

Küsimus

Ma olen kuulnud, et multivitamiinide tarvitamine võib mehele ohtlik olla. On see tõsi?

Einar, 43a, Võru

nõuandja vastus

„Ohtlik” on veidi ülepakutud sõna. Samas on mõned uurijad tõepoolest väljendanud muret selle üle, et toidulisandid võivad häirida keha loomulikku kaitsevõimet. Osa uuringuid väidab, et beetakarotiini ning A- ja E-vitamiini toidulisandina manustamine ei muuda organismi pikemas perspektiivis tugevamaks.

Ühe uuringu käigus leiti, et vanemate meeste seas, kes võtsid rohkem kui ühe vitamiinikapsli päevas, suurenes eesnäärmevähi esinemise sagedus. Uurijad ei soovita seega meestel päevast vitamiinikogust ületada.

Kui eesnäärmevähk juba jutuks tuli, siis 1996. aastal avaldatud uuringus väideti, et meestel, kes söövad iga nädal vähemalt neli portsjonit tomatiroogi, väheneb eesnäärmevähki haigestumise risk 20%. Tomatid sisaldavad lükopeeni – antioksüdanti, mis on sageli ka meestele mõeldud toidulisandite koostisosaks. Uuemad andmed aga lükkasid eelmised ümber, leides, et kõrgem lükopeenitase ei vähenda eesnäärmevähki haigestumise võimalust. Leiti ka, et tomatites sisalduv beetakaroteen võib kasvajate esinemise tõenäosust hoopis suurendada.

Nagu meditsiinialaste uurimustega tihti juhtub, jõuti lõpuks algusesse tagasi.

Lisa kommentaar