
Kokaiin laborid Amazonase vihmametsades
Amazonase tihedates vihmametsades on peidus keerukad laborid. Seal marineeritakse keemilistes hautistes kokalehti, et muuta need korralikult teradeks jahvatatud mõnupulbriks. Jonathan Franklin liitus Colombia Rahvuspolitsei eliitüksuse JUNGLAga, et olla tunnistajaks narkokaupmeeste rünnakule.
Tekst: J.Franklin Fotod: M.Andersen
Colombia džungli kohal lendab madalalt Blackhawki helikopter, kuhu on pakitud 16 eriüksuse liiget. Neil on kaasas automaatrelvad, granaadiheitjad ja kastid lõhkeainega. Meie all, kusagil džunglis, on peidus küla, kuhu narkoärikad on ehitanud maailmatasemel kokalaborid.
Ülevalt paistab vaid lõputu rohelus, mäed, voolavad jõed ja juhuslikud räpased teed. Lennutrajektooril hoidutakse rahvarohketest piirkondadest, sest kohalikud võivad helistada narkotootjatele, et hoiatada neid mentide pealelennu eest.
Aga helikopteris istub Colombia Rahvuspolitsei teejuht – informaator.
Tema nägu on hoolikalt varjatud ning ta juhatab helikopterit oma eelmisse, miljoneid dollareid väärt tööpaika – kokaiinilaborisse, kus toodetakse tapvat sõltuvust ja suudetakse valmistada 900 kg kokaiini nädalas.
Miks ta selle äri tolmu oma jalgadelt raputas? Kuidas plaanib ta sirgeks lüüa oma hüvituse? Need küsimused jäägu hiljemaks. Praegu püüab informaator geograafiale pihta saada, aidates Colombia Rahvuspolitsei elitaarset salka. JUNGLA on läbi viimas tormijooksu kokalaboritele. „Paljud informaatorid on talupojad, nad tunnevad maad.
Aga kui pista nad helikopterisse, võivad nad totaalselt ära eksida,” selgitab mulle üks komandör ajal, kui Blackhawk raskelt küljelt küljele õõtsub ja seejärel alla suundub. Meiega paralleelselt neli kilomeetrit eemal lookleb ja jõnksutab üles-alla teist eriüksuslaste salka kandev Blackhawk. Meie kohal valmistub Huey helikopter rünnaku korral kahurituld avama.
Blackhawki põrandad on kaetud viie sentimeetri paksuste eriplaatidega, et kopter kannataks välja maalt saabuva kuulirahe. „See muudab kopteri nii raskeks, et lennata saab kaks inimest vähem. Aga plaatidest on kõvasti abi,” ütleb USA erijõudude erukolonel Nick Callahan, kes teeb JUNGLAga tihedat koostööd. Callahan oli JUNGLA nõunik kuudel, mil džunglis treeniti ellujäämist ja hävitustulega ümberkäimist. Ka aitab ta laiali jagada USA valitsuselt saadavat miljonit dollarit kuus.