Tee joomise eksootika ja tervislikkus Eestis

Eesti inimene on vastupidiselt inglastele või venelastele rohkem kohvi- kui teesõber. Mõistagi. Samas on tee joomine (tervisele) teinekord tunduvalt kasulikum ja tuleb välja, et põnevaid teesorte, mille mekki proovida tasuks, on lausa sadu, kui mitte rohkemgi. Kuna kohvist ja kohvihindadest on juba igal pool piisavalt räägitud, käis ajakiri QOQO vahelduseks kaemas hoopis teepoodi.

Üks selline spetsiaalne või võiks isegi öelda gurmeeteepood sattus ette Lasnamäel Mustakivi Konsumis. Nagu selgus, on tegu Tervemaailm OÜ poega ja nad kannavad vähemalt kirjade järgi hoolt maailma traditsioonide ja tõeliste väärtuste eest.

Põnevate ja eksootiliste nimedega sordid

Riikide järgi võttes on India teed, Tseiloni teed, Hiina teed, Jaapani teed, Eesti teed (Saaremaa teed) jne. Pakutav puruteevalik võtab lausa silme eest kirjuks, erinevates purkides olevaid teesorte tundub olevat vähemalt saja ringis. Paljud neist on ka põnevate ja lahedate nimedega ning lõhnavad väga ahvatlevalt: Lotus, Orient, Buddha naeratus, Taiga, Aphrodite, Kevade unistused, Roosiaed, Goa, Voodoo ja Vanilla Ninja.

Populaarsemad eliitteesordid saavat nagu niuhti otsa, sõltumata sellest, et purutee pole hinna poolest just odavate killast. Näiteks Goa tundub teejoojate seas kõrgelt hinnatud olema…

Igal teel omad eelised

Ajurveda bioteede kohta teatakse muide rääkida, et need on ökoloogiliselt puhtad, kuid spetsiifilise maitsega ja kõigile ei pruugi need sugugi meeldida. Nimed iseenesest ärgitavad proovima: Daamide tee, Active Men tea ja Dream Well.

Müüjanna Evelin peab lugu oolong-teest

Põnev oleks muidugi teada, millist teesorti teemüüja ise eelistab, mida võimaluse korral joob. Saabki küsitud ja vastus tuleb täiesti ootamatu, tundub isegi nõksa peenutsev.

Evelin eelistab kindlalt oolong-teed (häbi tunnistada, pole sellisest teest varem üldse midagi kuulnud…)

„Mulle väga meeldib Milky Oolong, see kujutab endast nende maitsete kõige puhtamat kombinatsiooni ilma sinna otseselt piima või koort lisamata. Korjatud kokku küll Taiwanis, kuid just see tee väärib oma nimetamist Suurbritannia kuninglikuks sordiks. Piimjas-piimvalge hiina tee on suurepärase aroomiga ja pehme maitsega, lisaks soojendab inimese kiiresti üles ja toniseerib.”

Ingveriveingi teepoes

Evelin täpsustab, et nende poekesest võib lisaks teele osta ka maitseaineid − isegi kohvisõbrale on korralik valik olemas − ja rõhutab, et müüakse ka tervisele kasulikku alkoholivaba ingveriveini Ginger Wine. Pakub seda maitstagi. Tundub algul veidi vürtsine, kuid päris okei. Pudel maksab 9.27 eurot, vein tugevdab immuunsussüsteemi ja seda on korraga mõistlik võtta väike kogus, nii kolm korda päevas.

Nii et tervet pudelit ei maksagi korraga ära juua? Müüjanna naerab selle peale ja ütleb hoiatavalt, et mitte mingil juhul ei tohi seda teha.

eksootiline tee

Evelin on varmas vastama ka täpsustavatele küsimustele tee ja teejoomise kohta.

Q: Miks võiks teed eelistada kohvile?

[Evelin] Mõlemal joogil, nii kohvil kui ka teel, on omad eelised ja omad puudused. Peamiseks miinuseks nii kohvi kui ka tee puhul on kõrge kofeiinisisaldus. Kofeiin mõjub negatiivselt südame-veresoonkonna süsteemile. Kõrge antioksüdantide sisalduse poolest tuleks aga eelistada kohvile teed.

Q: Üldiselt tuntakse teed kui rahustavat jooki. Kas on võimalik osta ka selliseid, mis sarnaselt kohvile turgutavad vaimu ja mis sobiks hästi kontoritöötajale kohvi asenduseks?

[Evelin]  Roheline tee ergutab sama hästi kui kohv, kuna selle koostisesse kuulub samuti kofeiin. Rohelises tees on kofeiini päris suures koguses. Samas ei mõju see rohelise tee kofeiin närvisüsteemile (liiga) ärritavalt ega tõsta vererõhku. Rohelise tee sort Mate näiteks ergutab viieks-kuueks tunniks.

Q: Kui suurest sortimendist teie poe puhul räägime?

[Evelin] Meil on väga suur valik. Valge tee, roheline tee, punane tee, oolong-tee, must tee, jaapani tee, puuviljatee, tee lisanditega, rohutee, eliittee jt. Lisaks pakutavatele teesortidele leiab meilt ka teenõud ja kõik teejoomise protseduuri juurde kuuluva.

Q: Kas müügilolevaid teesid võiks kasutada ka ravi eesmärgil?

[Evelin] Võib küll! Need aitavad kõigi hädade vastu. Või isegi ravivad tervisehädasid.

Igal teesordil on olemas omad eelised ja spetsiaalomadused, mis mõjuvad inimorganismile väga kasulikult.

Q: Milline on kallim tee teie poes?

[Evelin] Moli Chez Chun. 10 grammi seda eliitteed maksab 7 eurot. Võrdluseks − odavaimad puruteed saab kätte 1.60 euroga, kogus 50 grammi.

Q: Kas pakute ainult joogiteed või on teil müügil ka muud tee baasil tehtud asjad, nagu näiteks kreemid, salvid jne?

[Evelin] Neid meil müügil pole.

Q: Põhilised vead, mida tehakse teed valmistades ja serveerides?

[Evelin] Kõige jämedamaid vigu tehakse tee keetmise (tee „tõmbamise”) juures. Peab täpselt teadma tee sorti, kuna igal sordil on oma kindel valmistamistehnika. Peab järgima keetmise reegleid: teadma, millise koguse teed peab keetma kruusi kohta, kui kaua „teed kupatada” ja mitu korda seda teelahust kasutada võib.

Q: Mõned must be näpunäited tee valmistamisel ja serveerimisel?

[Evelin] Teed keeta ja juua võib erineval viisil. On hulgaliselt rahvuslikke traditsioone (jaapani teetseremoonia, vene teejoomine, inglise teejoomine jne). Universaalne retsept maitsva tee valmistamiseks hõlmab mitut sammu.

Esimene samm: 

Keeda õiget vett õiges teekannus. Siin on kõige tähtsamaks teguriks vee temperatuur. Eri teesortide jaoks soovitavad eksperdid järgmisi veetemperatuure.

A. Must (täielikult fermenteeritud) tee 90–95 °C

B. Roheline (mittefermenteeritud) tee 70–80 °C

C. Valge (mittefermenteeritud) tee 65–75 °C

D. Oolong (poolfermenteeritud) tee − temperatuur sõltub konkreetse sordi fermenteerimise astmest.

Teine samm:

Soojenda teekann. Teekann on protsessis väga tähtis element.

Kolmas samm: 

Puista tee kannu. Inglaste traditsiooniline formuleering ütleb nii: „Üks teelusikatäis teepuru iga teetassi kohta, pluss üks teelusikatäis teekannule.”

Neljas samm: 

Vala (kuum) vesi peale ja sega.

Viies samm: 

Määra tee tõmbamisaeg. See on kõige tähtsam, sest tee peab tõmbama täpselt ettenähtud aja!

1. Must tee tõmbab keskmiselt 3–5 minutit.

2. Tavalised rohelised teed ja oolongid tõmbavad 1–3 minutit.

3. Valged ja rohelised eliitteed ning samuti mõned peenemad oolongid, millel on unikaalsed aroomid, tõmbavad 30 sekundit kuni 2 minutit.

See sisu on nähtav VIP kliendile