Pruuti esimest korda oma koju tuues võid olla kindel, et sinu kodu sisekujundus räägib rohkem kui sõnad, mida lausud. Sinu jaoks on kasulik, kui su sisustus hüüab: „Mulle läheb korda, kuidas ma elan. Mul ei ole toakaaslasi. Saad minuga seksida ilma piinlikkust tundmata.”

Kahjuks ei ole aga tippdisainerite klassikaline mööbel just kõige rahakotisõbralikum. Õnneks leidub tänu odavale tootmisele ja väikestele muudatustele (et autoriõigustega mitte pahuksisse minna) palju klassikute mitteametlikke taskukohaseid reprosid.

Need mööblitükid löövad jalust. Siin on viis sellist, mis tõestavad, et investeering stiilsesse mööblisse ei lähegi maksma tervet varandust.

 

Nimi: Pall

Allikas: Paradigm Gallery (pgmod.com)

Hind: $1000

Originaal: Eero Aarnio „Ball Chair”, 1966, $6860

Toolid-Eero Aarnio futuristlik tool Pall

Pall

Soomlase Eero Aarnio disainitud mööbliesemed andsid stardi 1960ndate sci-fi sähvatusele ja olid dekoratsiooniks tolleaegsetel loendamatutel paarivahetuspidudel. Hoolimata Aarnio Palli kasutamisest kõikjal alates The Who rokkooperist „Tommy” kuni filmini „Mehed mustas” ja „Viies element” on see 20. sajandi üks silmapaistvamaid toole siiani säilitanud oma futuristliku näo.

 

Toolid - Sisekujundus ja disain - Eero Aarnio

Pildil: Eero Aarnio


Nimi: LC4 Chaise Lounge

Allikas: Modern Collections (moderncollections.com)

Hind: $845

Originaal: Le Corbusier’ „LC4”, 1929, $3200

 

Tool LC4 Chaise Lounge

Üks modernismi silmapaistvamaid arhitekte Le Corbusier oli ka filosoof, kirjanik, maalikunstnik, skulptor ja mitmekülgne pahandusetegija. Tema loodud LC4 avaldas mööblimaailmas ulatuslikku mõju – see oli sajandi keskpaiga disainirevolutsiooni kiirendajaks. Disaineri antud teine nimi oma mööbliesemele on „puhkamismasin”.

Kunagi ei tee halba, kui su kodus on mööblitükk, mis disainitud kaasaaegse kunsti muuseumi püsikogus asuva originaali järgi. All: Armas Hiromi Oshima, esimene Jaapani Playmate (juuni 2004).


Nimi: Egg Chair Classic

Allikas: Euro Moderno (euromoderno.com)

Hind: $680

Originaal: Arne Jacobseni „Muna”, 1958, $5940

 

Maailma kuulus disaini tool Egg Chair Classic, Autor Arne Jacobsen

Arne Jacobseni tool Egg Chair Classic ehk originaalis „Muna”, 1958, $5940

1960ndatel ei olnud lootustki liikuda mööblipoes ilma vähemalt ühe Arne Jacobseni kujundatud meistriteose otsa komistamata. Jacobseni nimel on tohutu toodete kollektsioon alates hotellidest ja toolidest kuni söögiriistadeni Stanley Kubricki filmis „2001: Kosmoseodüsseia”.

1956. aastal algas Kopenhaagenis tema suurima töö, SAS Royal Hoteli ehitus. Just sealsamas fuajees kasutati esimest korda seda kaunist tooli, mis oli mõeldud inimestele avalikus kohas mõõduka privaatsustunde loomiseks.

Tänaseks on SAS muutunud Radissoniks ning ka stiil on teine, kuid toimib ikka veel ajamasinana.


Nimi: Marshmallow Sofa

Allikas: Modern Collections (moderncollections.com)

Hind: $1000

Originaal: George Nelsoni „Marshmallow”, 1956, $3100

Tool Marshmallow Sofa by George Nelson

Marshmallow Sofa

Tsiteerides disainer Nelsonit: „Disain on vastus sotsiaalsele muutusele.” Meie meelest võib ka sotsiaalne muutus olla vastus disainile. Kindel, et ühe sellise diivani lisamisega oma elutuppa parandad kindlasti oma sotsiaalset elu. Ausalt, püüa vaadata seda sohvat ilma naeratamata. (Nüüd püüa naeratamata vaadata seda, kes diivanil istub).

Vahukommi-sohva looja on ka öelnud: „Disain ei ole teadus ega saa selleks ka kunagi.” Aamen selle peale!

Pildil George Nelson

Pildil: George Nelson


Nimi: Eames Style LaChaise

Allikas: Paradigm Gallery (pgmod.com)

Hind: $1700

Originaal: Charles ja Ray Eames’i „La Chaise”, 1948, $9475)

Tool Eames Style LaChaise, Autorid Charles ja Ray Eames

Eames Style LaChaise,

Kaheksa aastat enne kuulsa tooli ja otomani loomist kujundasid Charles ja Ray Eames kummaliselt mõjuva klaaskiududest ja puidust laigu. See paljast lebavat skulptuuri meenutav tool sai Moodsa Kunsti muuseumi disainikonkursil esimese koha, kuid keerulist tootmist nõudev ja seeläbi lubamatult kalliks osutunud tool ei jõudnudki kohe masstootmisesse.

Alles 1990ndatel, kui tehnoloogia lõpuks Eameste visioonile järele jõudis, paisati meistriteos tootmisse.

Pildil Ray Eames

Pildil: Ray Eames

Tekst: Scott Alexander Pildid: Michael Williams Tõlge: Triin Tähnas

Lisa kommentaar