Densimeter ehk kuidas mõõta alkoholi sisaldust?

Densimeeter alkoholi sisalduse mõõtmiseks

Mis on densimeeter ja miks see vajalik on?

Hüdromeeter ehk densimeeter on vidin, millega mõõdetakse vedeliku tihedust. Õlle ja kalja valmistamisel kasutatakse seda virde suhkrusisalduse mõõtmiseks. Densimeeter on sisuliselt ujuk, millel on peal skaala. Skaalalt on näha kui sügavale vedelikku see vajub ja veepiirilt loetakse näit. Tulemus näitab vedeliku tiheduse suhet puhta vee tihedusele.

Puhta vee tihedus hüdromeetriga mõõtes on alati 1,000. Kui vette on segatud suhkruid või muid lahustuvaid aineid (näiteks soola), siis saame tulemuseks 1,000’st suurema näidu. Alkoholi tihedus on aga puhta vee tihedusest reeglina väiksem, seega alkoholirikka vedeliku näiduks on alla 1,000.

Densimeetri näidud on seadistatud mõõtmiseks 15 kraadises (Celsius) vedelikus seega tasub jälgida, et enamvähem sellise temperatuuriga oleks ka vedelik mõõtmise hetkel.

Lihtsa densimeetri võib poest kätte saada hinnaga suurusjärgus 5-15 eurot.

Densimeetreid on ühe ja kolme skaalaga. Ühe skaalaga densimeeter näitab ainult erikaalu. Kolme skaalaga densimeeter näitab lisaks erikaalule ka suhkrusisaldust g/l ja potentsiaalset alkoholisisaldust valmis joogis.

Näiteks kalja puhul peaks densimeetri näit jääma erikaaluskaalal 1020 piirimaile.

Kuidas teha kodust kalja saad teada SIIT

Siin ka video, kuidas densimeetrit kasutada:

Lisa kommentaar