VIDEO - Kirju sushi retsept

VIDEO – Kirju sushi retsept

Jaapani roog sushi on muutunud nii populaarseks, et see on lausa ajastu moeroog. Sushi pole mitte ainult maitsev, vaid ka tervislik. Suhtlusvõrgustike seintele postitatakse ikka aeg-ajalt pilte oma lemmiktoidust, mis ühtlasi näeb ka imehea välja. Eriti, kui see on hästi valmistatud. Viimast ei tehta enam mitte vaid restoranis tellimuse peale – igaüks saab sellega koduski hakkama. Järgnevalt näeme, kuidas.

 

VAJA LÄHEB

kiletatud bambusmatt

terav nuga

kummikindad

 

Maki:

jääsalat

kurk

lumekrabi

avokaado

lendkalamari

vürtsikas majonees

200 g sushiriisi

riisiäädikat

suhkrut

soola

3 dl vett

 

VALMISTAMINE

Riis

Sega maitseained kokku ja kuumuta (ära keeda), kuni suhkur lahustub. Pese ja poleeri riis ning lase vähemalt 30min puhta vee sees seista. Keeda riisi kõrgel temperatuuril paar minutit ja langeta pliidi temp. keemisipiirini ning hoia sellel tasemel 15min. Lülita pliit välja ja hoia samal plaadil veel 15min. NB! Kaant ei tohi ära võtta.

Vala riis puidust madalasse anumasse ja lisa maitseainesegu. Sega ühe käega riisi puust või plastikust pannilabidaga hakkivat liigutust tehes ja teise käega kuivata lehviku või muu sarnasega. 10min pärast on jahtunud. Kui kohe ei kasuta pane rätik või pabertaskurätt peale.

 

Maki

Pane kätte kindad. Aseta nori lehed bambusmatile, läikiv pool all. Aseta nori ja mati alumised servad kohakuti. Kata 4/5 pinnast riisikihiga. Hoidu teri katki surumast. Täida keskelt toorainetega.

Purusta nori otsa peal paar riisitera, et riis paremini kinnituks. Tõsta nüüd serv üle tooraine. Tõmba enda poole ja jälgi, et rull oleks tihke. Rulli lõpuni ja anna norimatiga kuju – ring, ruut või poolring. Lase 1 min seista. Eemalda üleliigsed otsad. Lõika rull kümneks. Serveeri nii, kuis meeldib. Lisa kõrvale wasabi ja marineeritud ingverit ja jaapani sojakastet.

Uramaki

VAJA LÄHEB:

toorjuust

lõhefilee

kurk

röstitud seesamiseemned

200 g sushiriisi

 

VALMISTAMINE

Täida nori leht samamoodi riisiga. Keera pahupidi. Täida toorainega. Rulli ja tõmba enda poole. Veendu, et täidis on tihke. Keera edasi ja tõmba. Rulli lõpuni. Anna matiga soovitud vorm. Kasta rull seemnetesse. Lõika maha otsad. Lõika rull kaheksaks. 

Gunkani

VAJA LÄHEB

Teriyaki kaste

grill-lõhe või muu lihasisu

50 g sushiriisi

 

VALMISTAMINE

Lõika norilehtedest ribad. Keera norilehtede läikiv pool välja. Kasta kindaga kaetud käed õli sisse. Vormi riisist 25 g pallike. Keera pallike norilehe sisse. Kasuta riisitera liimina. Täida lemmiktoorainega. Piserda peale kastet.

Nigiri

VAJA LÄHEB

wasabi

lõhefilee viil

20 g ristikiudu

50 g sushiriisi

 

VALMISTAMINE

Vormi 25-grammine ovaalne pallike. Hoidu lömastamast riisiteri! Aseta kala teise kätte, näppudega ristipidi ja määri peale wasabit. Aseta riisipall kalale. Tee väike auk palli sisse, et see seisaks püsti. Toeta servi, et need laiali ei vajuks. Kinnita pallike kala külge, vajutades nimetissõrmega. Silu pealt.

Hosomaki

VAJA LÄHEB

kurk (võib asendada kala või avokaadoga)

seesamiseemned

50 g sushiriisi

1/2 norilehte

 

VALMISTAMINE

Kata norileht õhukese kihi riisiga. Lisa seemned ja kurk. Liimiks paar riisitera. Keera rulli ning anna matiga kuju. Lõika 6-ks.

Tekst: Maria Raja

Allikas: sushi mon

Pilt: erakogu

Lisa kommentaar